Újra itt a vasárnap, újra hoztuk nektek az alkalmazásos híreket. Már-már szokás szerint magyar appokkal kezdünk, de lesznek itt értelmetlen fejlesztések, egy remek Android asztali OS,
A hét magyar alkalmazásai
Mielőtt belevágunk, kis infó arról, hogy ez micsoda:
Magyarországon jelenleg senki (vagy szinte senki) nem foglalkozik a magyar alkalmazásfejlesztőkkel. Ha bekerülnek a külföldi médiába, akkor igen. Hogy ezen változtassunk, az Appvasárnapban mostantól minden héten megjelenést biztosítunk néhány magyar alkalmazásnak. Ez nem fizetett dolog, a cél a hazai app szcéna pörgetése. Ha tetszik egy app, telepítsd, adj pozitív értékelést, és használd! Ha nem tetszik, adj visszajelzést a fejlesztőnek, hogy mit érdemes máshogy csinálnia!
Az appok összegyűjtésében csezoli21 felhasználónk segít minket — ha ajánlanál egy jó appot, nála tudod megtenni a csezoli21@gmail.com címen. Ha a formátummal kapcsolatban lenne ötleted, azt kommentben tudod eljuttatni. A reményem az, hogy külön rovatot tudunk növeszteni ebből, de persze akkor is boldog vagyok, ha az Appvasárnapon keresztül tudunk segíteni a hazai fejlesztőknek.
És akkor lássuk az appokat!
Most pedig: híreink a nagyvilágból.
Megnyitja forráskódját a Maru OS
Bizony, mostantól bárki szabadon beszállhat a Maru OS nevű főzött ROM fejlesztésébe, amelynek segítségével a telefonodból asztali gépet varázsolhatsz. Az OS Lollipop alapokra húz fel egy teljes Debian GNU/Linux környezetet, vagyis egy MHL HDMI adapter (na meg egy monitor) segítségével teljes asztali gépet varázsolhatsz a telefonodból. Elő a nem használt Nexusokkal és Galaxy S7-ekkel!
Értelmetlen fejlesztések hete
A hét Facebook fejlesztése egyérteműen az új Twitter Home Timeline. Ezt csak úgy ideteszem, kommentár nélkül:
Starting today you can choose to try our new feature, so you'll never miss important Tweets from people you follow: https://t.co/fS1axkDiUh
— Twitter (@Twitter) February 10, 2016
Most pedig kérem, savazzanak!
A második helyezett legyen mondjuk… a Skype. Ha nem lett volna elég idegesítő, hogy a Skype akkor is szól a kontaktjaid születésnapjáról, ha ezt már minden lehetséges módon kikapcsoltad (csak nekem van ez a problémám?), most újabb csodálatosan félrecsúszott promót tolnak: Sir Paul McCartney (miért pont ő?! rejtély…) részvételével Valentin napi hangos emojikat tolhatsz mindenkinek, akire nagyon haragszol, vagy akit előszeretettel szívatsz — az ivócimboráidnak. Vagy szimplán annak, akivel amúgy is kizárólagosan használod a Skype-ot: az ügyfeleidnek. De most komolyan: mi köze Paul McCartneynak a Valentin naphoz? Mi köze a Skype-nak a Valentin naphoz? Megannyi égető kérdés…
A harmadik pedig: az Instagram. Mostantól, figyelj, dobpergés: több accountot kezel az app! Röviden ez annyit jelent (némileg rávilágítva, hogy mire lehetett volna mondjuk koncentrálni előbb), hogy mostantól több fiókon keresztül ömölhetnek hozzád a comment és “New Follower” spamek, ugyanazon a 10 éves felhasználói felületen.
Requiem az Opera-ért
Bizony, úgy fest, hogy felvásárolják az Operát: egy kínai netes cégekből álló konzorcium 1,2 milliárd dolláros vételi ajánlatot tett a cégre, amit az Opera igazgatótanácsa egyhangúlag támogat és elfogadásra ajánl a részvényeseknek.
Street View újdonságok
A We Love Budapest szerint a Google Art Project segítségével most már budapesti múzeumokban is virtuális túrákat tehetünk:
With the Google Art Project, now anyone can take a virtual tour around #Budapest's museums: https://t.co/274ewY4j5h pic.twitter.com/vxihyPUn93
— We Love Budapest (@welovebudapest) February 7, 2016
A We Love Budapest weboldala a cikk írásának pillanatában 500-as errorral elhasal (ASP.net, szóval végülis az is lehet, hogy ez az elvárt működés), de mi készséggel elhisszük és örülünk neki!
Nézzük inkább, hogy az USA-ban mit lehet megnézni újabban Street View-n — ott a weboldalak is működnek. A Google, összefogva a National Park Service-szel (tehát a nemzeti parkokat felügyelő szervvel) 40 Egyesült Államokbeli nemzeti parkot tett elérhetővé-bejárhatóvá. Köztük pl. a Grand Canyon, de az Alcatraz is, meg egy rakás olyan történelmi hely, amiről mi ideát nem is tudunk (és szerintem ők odaát se nagyon).
A hét játéka(i)
- A hét játéka 1: Alto’s Adventure, gyönyörű és pofonegyszerű kis snowboardos app.
- A hét játéka 2: Bombing Bastards: Touch! Ha te is toltad az eredeti Bomberman-t SNES-en (izé… ha éltél már akkor, jaj de öreg vagyok), akkor kellemes emlékeid lehetnek róla — nekem az egyik korai emlékem, ahogy valamelyik karácsonykor pizsiben napokon át csaptuk a cuccot. A Bombing Bastards ezt a legacy-t viszi tovább, persze a grafikát feltétlenül fel kellett hozni 21. századi szintre, ami általában ront az összképen — most sem történt másképp. De akkor is, Bomberman! (Egyébként ha nem ragaszkodsz az Androidhoz, itt egy böngészőben játszható brutál multiplayer Bomberman klón. A produktivitásod garantált halála, meg se nyitom, különben lőttek Appvasárnapnak!)
- A hét játéka 3: GTA Liberty City Stories… várj micsoda?! Bizony, a legendás GTA legendás része felkerült a legendás Play Store-ba. 4 EUR, 1,9 GB, az értékelések harmada egy csillagos, de nyilván megéri… nyilván.
Frissültek
- Először is: nagyobbacska frissítést kapott a Google Maps app. Először is: ha nagy távolságra navigálsz, az itinerben látható sétáló emberke kiránduló emberkévé válik — ez önmagában is zseniális. De ezen felül a navigációban is egy csomó újítást kapunk: telefonhívás közben mostantól nem dumál hozzánk az app hogy ideje kanyarodni, ha nem akarjuk, cserébe a navigációs képernyőn kis táblák jelzik, hogy merre kell kanyarodni. És még egy jóság: a helyek értékelésében mostantól látjuk az értékelő által feltöltött fotókat is — az értékelés mellett.
- Frissült az egyik legnagyobb telepítésszámú Android app, a (dobpergés!) Clock. A frissítés után átméretezhető widgetet kapunk, és új kinézetet, ami őszintén szólva nekem kicsit tenyeres-talpas. De nyilván lusta vagyok lecserélni valami jobbra, mondjuk DashClock-ra.
- Kijött az androidportal.hu hivatalos (de legalábbis kedvenc) Twitter kliense, a Talon for Twitter 4.0.0 verziója. Rakat új dolog van benne, bár inkább tabletes felhasználóknak, mint nekem, a telefonosnak. Azért mi is kaptunk legalább 2 nagyon hasznosat: a timeline-on belüli gyorsfunkciókat (retweet, szívecske, stb.), és továbbfejlesztett több accountos üzemet. Teljes changelog itt. A mostani verzió kapott egy “2016 Supporter” névre hallgató in-app payment opciót is; ezzel szimplán adományozni tudsz Luke Klinkernek. Nem kapsz cserébe semmi extra funkciót, de Luke simán megérdemli!
- Material Design-nal és egyéb jóságokkal (pl. View Only mód) frissült a VNC Viewer.
- Frissült a Telegram: az új verzióban vadiúj hangüzenet interfész vár minket és a raise-to-(speak|listen), amivel egészen egyszerűen vehetjük fel és hallgathatjuk meg a hangüziket. Ezenkívül frissült a titkos beszélgetések funkciója és még sok minden más, pl. kifejezetten mi, Androidosok kaptunk egy fotószerkesztőt is. Továbbra is a legjobb IM app!
- Material Design frissítést kapott a Google My Maps app. A Google szerint (amely egyébként nem nagy híve a “What’s new” mezőknek, de most kivételesen kitöltötték) egyébként teljesen újraírták az appot, amely ettől sokkal gyorsabb lett, és egy csomó új dolgot is tud — érdemes kipróbálni.
- Hamarosan frissül a Facebook Messenger. Általában akkor kerül be az Appvasárnapba egy app, amikor már frissült, a Messenger esetében viszont relatíve izgi dolgok jönnek, amik ráadásul kiszivárogtak, szóval minek várjunk. Lássuk: több fiók kezelése; színezett rendszer ui elemek (mint fent az értesítősáv és alul a gombsor), és éés ÉÉS: SMS/MMS integráció — LOL. Ki az isten használ még 2016-ban SMS-t, pláne MMS-t? (Tudom, az amerikai tinik. De akkor is képtelen vagyok megérteni.) Szóval igen, 2016 az SMS/MMS éve… még mindig.
- Addig meg frissült a másik Facebook chat app, a WhatsApp. Egy rakás új emoji-val.
Mindenmás
- Az ASICS felvásárolta a Runkeepert. Látni ezt a trendet már egy ideje, sportszergyártó cégek fitness tracking cégeket vásárolnak fel, ez a sportban a new frontier. Nyilván a Nike kezdte a sajátmárkás sportappjával, aztán jött az Under Armour a MyFitnessPal-lal és az Endomondoval, az Adidas meg a Runtastic-cal. És basszus működik, legalábbis én, avid Endomondo userként simán az Under Armour környékén nézegetek sportruházatot, egyszerűen mert ott van. És még csak nem is vagyok fanatikus Endomondo user!
- Ember a Holdon! A Google létrehozta és publikálta a People API-t. Emlékszem hogy nemrég nyavalyogtunk az Androidportál Podcast egyik adásában, hogy milyen macerás Androidon a kontaktokat kezelni; ha jól értem, a People API ezt hivatott megjavítani azáltal, hogy egyszerűsíti az Android kontaktlista (=People) kezelését az alkalmazásoknak. Mit is mondhatnék: ideje volt!
- Nagy túlélő szolgáltatás volt, de a Google végül beszántja a Picasa-t. Még mindig Picasa-t használó olvasóinknak itt hívom fel a figyelmét egy új szolgáltatásra, aminek a Google Photos nevet adták az elnevezőmanók. Természetesen pár dolog elvész a Picasa-val is, pl. a fotó geolokáció állításának lehetősége, vagy a weboldalba ágyazható galériák, illetve tudnám még említeni pl. ezt a WordPress bővítményt – de azért kimondhatjuk, hogy a Photos-zal a dolgok nagy részét lefedte a Google, és összességében jobb rendszer marad a régi után. Szóval: convert!
Kis lazulás a végére
Rászoktam újabban, hogy a Google Chrome spellchecket végigzavarom a cikkemen, mielőtt az kimegy. Imádom, teljesen fogalom nélkül ajánlgat minden baromságot azokra a kifejezésekre, amit nem ismer. Álljon itt nektek két példa, hadd röhögjetek ti is:
kíváncsi lettem, milyen lehet egy konty akt #lányokírjatok #ésküldjetek #kontyaktot #spellcheckfail pic.twitter.com/22BI3M7KwR
— the notorious g.e.r.g.o. (@gergolippai) February 14, 2016
@dude75 erre csak egyet tudok mondani: kalandra pacsirta! :D :D :D pic.twitter.com/rk8fzl6xww
— the notorious g.e.r.g.o. (@gergolippai) February 14, 2016
Ennyi fért bele erre a hétre, kimaradt híreket, érdekességeket nyugodtan toljatok kommentben (köszi), vagy aGoogle+-on. Egyébként pedig tudjátok: katt bármire onnan fentről! ⬈ ⬈