MojAndroid
(x) hirdetés

Nincs idegesítőbb annál, mint amikor egy app nemcsak használni akarja magát, hanem még rá is tukmál valamit a felhasználóra. A YouTube most egy új szintre emeli ezt az élményt: az AndroidAuthority értesülései szerint a platform az AI segítségével fog még hatékonyabban reklámokat elhelyezni a videókban.

A kulcsszereplő a Google Gemini rendszere, amely képes felismerni a videók legintenzívebb, érzelmileg legfeszültebb pillanatait – ezeket nevezik „Peak Points”nak, vagyis csúcspontoknak. A trükk? Pont ezekre a pillanatokra célozza be a hirdetéseket. Tehát amikor a néző a legjobban belemerül egy jelenetbe, jön a reklám.

A hirdetők nyilván tapsolnak: egy jól időzített reklám érzelmi csúcson sokkal jobban betalálhat. De a nézők szempontjából ez könnyen fordulhat az élmény totális rombolásába – főleg, ha a reklám egy eljegyzési jelenet után ugrik be, ahogy azt a YouTube is példaként említi.

A platform tehát nemcsak több reklámot akar eladni, hanem jobban elhelyezett reklámokat. A kérdés már csak az: mennyire bírják ezt idegekkel a felhasználók?

Mi lesz ezekkel a reklámokkal? Átugorhatók?

Ez az egyik legfontosabb kérdés – és jelenleg nincs rá válasz. A YouTube nem közölte, hogy a „Peak Points” hirdetések átugorhatók lesznek-e, vagy sem. Az viszont biztosra vehető, hogy a reklámok száma növekedni fog, és egyre jobban beépülnek majd a tartalomba – pontosabban, a tartalom élményének rovására.

Akinek ez nem tetszik, annak továbbra is két lehetősége van:

  1. YouTube Premium – az egyetlen hivatalos megoldás a reklámok teljes eltávolítására, természetesen előfizetés ellenében.

  2. Reklámblokkolók – böngészőbővítmények vagy alkalmazások formájában, amelyek sok esetben ingyenesen biztosítják a reklámmentességet, de ezek használata nyilvánvalóan szembemegy a YouTube üzleti érdekeivel. És hát, erről mi most nem beszélünk

Több MI, kevesebb felhasználói élmény?

A YouTube tehát egyre mélyebbre ássa magát az MI-alapú működésben: nemcsak azt tanulja meg, hogy mit szeretsz nézni, hanem azt is, mikor tud a legjobban eladni neked valamit. A platform stratégiája világos: az MI nem a nézőért van, hanem a hirdetőért.

Ez egyben újabb példája annak, hogyan tolódik el a hangsúly a tartalomról és a felhasználói élményről a bevételmaximalizálás felé. A reklámok „okosabbak” lettek, de közben a nézők egyre kiszolgáltatottabbá válnak a rendszer döntéseinek.

A kérdés adott: mennyit ér meg neked a reklámmentesség? Mert úgy tűnik, a jövőben egyre kevesebb lesz belőle – hacsak nem fizetsz érte.

A jövő egyre célzottabb – és egyre tolakodóbb

A YouTube újítása jól illeszkedik abba a globális trendbe, amely szerint a reklámok egyre célzottabbak, hatékonyabbak, ugyanakkor sajnos egyre invazívabbak is lesznek. A mesterséges intelligencia nemcsak azt tudja, mit nézel, hanem azt is, mikor vagy a legsebezhetőbb – és ez óriási előnyt jelent a hirdetőknek.

A hétköznapi felhasználónak viszont már nem sok választása marad. Ha valaki megszakítás nélkül, zavartalanul szeretné élvezni a tartalmakat, gyakorlatilag csak egyetlen korrekt lehetősége marad: a YouTube Premium előfizetés. Ez az egyetlen hivatalos módja annak, hogy teljesen megszabaduljunk a reklámoktól – és úgy tűnik, a platform mindent megtesz azért, hogy ez még vonzóbb, sőt, szinte elkerülhetetlen választás legyen.

A jövő tehát nem csak MI-vezérelt, hanem egyre inkább előfizetés-alapú is. És miközben a platform egyre ügyesebben helyezi el a reklámokat a „legjobb” pillanatokban, a kérdés már csak az: hol marad a nézők valódi élménye?

(x) hirdetés
2025.05.16.

Ezeket már olvastad?

+