MojAndroid
(x) hirdetés

Stílus vagy stylus? – A Galaxy Z Fold7 a tollas élmény helyett a dizájnt választotta

A Samsung Galaxy Z Fold7 megérkezett – könnyebb, vékonyabb és dizájnosabb, mint valaha. De ez a formabontó újítás egy meglepő áldozattal járt: a stylus, vagyis az S Pen támogatása kikerült a repertoárból. Hogy miért történt ez, kinek szól a változás, és mit nyerünk ezzel? Nézzük meg közelebbről!

Egyre vékonyabb Fold – és egyre szűkebb hely a kompromisszumokra

A Samsung új hajlítható zászlóshajója, a Galaxy Z Fold7, nem csak a generációs fejlődést képviseli, hanem egy markáns dizájnváltást is. Az eszköz immár mindössze 8,9 mm vastag zárt állapotban, és csupán 215 grammot nyom, ezzel a legvékonyabb és legkönnyebb Fold, amit a Samsung valaha készített.
A belső 7,6 hüvelykes Dynamic AMOLED 2X kijelző továbbra is látványos, 120 Hz-es képfrissítéssel, és a zsanérmechanika is kifinomultabb lett: a Fold7 sokkal természetesebben nyílik és záródik, kevesebb látható gyűrődéssel, és jobb vízállósággal (IPX8).

Samsung Galaxy Z Fold7 vs. Honor Magic V2 | Forrás: Lenka Ivančíková

Mi történt az S Pennel?

A nagy meglepetést azonban nem az új chip, nem a kamera, és még csak nem is a dizájn hozta el, hanem az S Pen hiánya. A Fold7 ugyanis már nem támogatja az S Pen stylust, ami eddig opcionálisan elérhető volt a Fold3 és Fold4 modellekhez.

Ennek oka meglepően prózai, és szinte minden a dizájnra vezethető vissza. A Samsung hivatalosan is megerősítette, hogy a készülék vékonyításához el kellett távolítaniuk a belső kijelző alól az aktív digitizálót, ami az S Pen precíz mozgásérzékeléséért felel. Ez a réteg nélkülözhetetlen az érintésre érzékeny stylusokhoz – nélküle az S Pen egyszerűen nem működne.

Egy kis S Pen történelem

Az S Pen régóta ikonikus eleme a Samsung ökoszisztémájának. A Galaxy Note szériával kezdődött, majd fokozatosan bevezették más modellekbe is, köztük a Galaxy S Ultra készülékekbe – és egy ideig a Fold szériába is. A Galaxy Z Fold3 volt az első hajlítható, amely támogatta az S Pent, igaz, nem integráltan: külön kellett megvásárolni, és nem lehetett a készülékbe rejteni.

Az S Pen Fold Edition és S Pen Pro modellek külön kiegészítőként szolgáltak, amelyekhez gyakran tok is járt, hogy tárolni lehessen a stylust. Ezeket azonban csak egy szűk réteg használta ki – a Samsung adatai szerint az S Pen a Fold-tulajdonosok többségénél kihasználatlan funkció maradt.

A toll tokból való kivétele kissé nehézkes.

Kinek hiányzik, és kinek nem?

A kreatív felhasználók, jegyzetelők, dizájnerek, és azok, akik szerettek kézzel írni a nagy belső kijelzőn – joggal érezhetik magukat cserbenhagyva. Számukra a stylus nem extra, hanem szerves része volt a Fold-élménynek.

Viszont a valóság az, hogy a legtöbb Fold-felhasználó nem használta aktívan az S Pent. A stylus tárolása külön tokban, a kényelmetlenség, és az, hogy nem minden app támogatta natívan – mind csökkentették a funkció gyakorlati értékét. A Samsung tehát mérlegelt: megtartani egy alacsony kihasználtságú funkciót, vagy elhagyni azt a könnyebb, vékonyabb dizájn kedvéért? Az utóbbit választották.

Mit kapunk cserébe?

A kompromisszum tehát adott, de nem légüres térben történt. A Galaxy Z Fold7 több fronton is fejlődött:

  • Chipset: Snapdragon 8 Elite for Galaxy – az eddigi legerősebb lapka, mesterséges intelligencia gyorsítással

  • Kamera: 200 MP-es fő szenzor, 12 MP ultraszéles, és 10 MP teleobjektív

  • Akkumulátor: 4400 mAh kapacitás, gyorstöltés és vezeték nélküli töltés támogatással

  • Tartósság: erősebb Gorilla Glass Victus Ceramic 2 védelem és újratervezett pántmechanika

  • Szoftver: Android 16 alapú One UI 8, többablakos multitaskinggal és AI-alapú javaslatokkall hét év Android frissítés ígéretével

A cél egyértelmű: a Fold7 a prémium felhasználók mindennapi készüléke akar lenni, nem pedig egy kompromisszumos „jegyzetfüzet”.

Stylus nélküli jövő?

A Samsung lépése fontos üzenetet közvetít: a hajlítható készülékek végre kezdik levetni a „konceptmobil” jelzőt, és egyre inkább mainstream, mindennapi eszközzé válnak. Ehhez pedig kompaktabb, letisztultabb formákra van szükség – még akkor is, ha ez néhány funkció elvesztésével jár.

Ez persze nem jelenti azt, hogy az S Pen végleg eltűnik a Fold világából. Elképzelhető, hogy későbbi generációk új technológiával visszahozzák, vagy akár külső kijelző stylus-támogatása lesz a fókuszban. Addig is, a Galaxy S25 Ultra marad az „igazi S Pen telefon”.


Összegzés

Tulajdonság Galaxy Z Fold7
Vastagság 8,9 mm
Súly 215 g
Chip Snapdragon 8 Elite 3 for Galaxy
Főkamera 200 MP
Stylus támogatás ❌ Nincs
Akkumulátor 4400 mAh
Vízállóság IPX8
Szoftver Android 16, One UI 8

A Galaxy Z Fold7 egy mérföldkő – nem csak a Samsung, hanem az egész hajlítható piac szempontjából. Letisztultabb, karcsúbb és kompromisszummentesebb (legalábbis dizájn szempontból), mint valaha. Az S Pen elhagyása fájhat néhány felhasználónak, de a legtöbben valószínűleg észre sem veszik a hiányát – mert végre egy igazi, mindenre alkalmas foldable flagshipet kaptunk.

(x) hirdetés
2025.07.10.

Ezeket már olvastad?

+