A Samsung első hajlítható telefonját, a Galaxy Fold-ot 2019 elején mutatták be. Jason Noh, a Samsung MX Display Group fejlesztője elmondása szerint ez egy nagyon hosszú fejlesztési folyamat eredménye volt.
A hajlítható technológián már 2008-ban elkezdtek dolgozni. Hogy ezt kontextusba helyezzük, a Samsung Galaxy, a cég legelső Android telefonja, 2009-ben jelent meg. 2008-ban jelentek meg a Pixon és az Omnia, korai érintőképernyős okostelefonok.
„Csapatunknak olyan kiváló minőségű kijelzőt kellett létrehoznia, amely hajlítható, de ellenáll a törmeléknek – ez azt jelentette, hogy meg kellett változtatnunk a kijelzőt támogató lemezt” – magyarázza Noh. Az egyik korai előrelépés a Nyomásérzékeny Ragasztó (PSA) kifejlesztése volt, amely segíti a kijelzőt különböző körülmények és környezetek között történő hajlításkor.
Egy másik jelentős anyagi előrelépés az Ultra Thin Glass (UTG) volt, amelyet az első Galaxy Z Flip 2020-as bemutatásakor vezettek be. Az UTG a hajlítható kijelzők standard alkotóelemévé vált. „Az UTG alkalmazásával tisztább kijelzőt tudtunk szállítani – egy prémium megjelenéssel és érzéssel, amelyet még soha nem láttunk hajlítható okostelefonon. Azóta is használjuk az UTG-t” – mondja Noh.
Gyorsan előre 2024-hez, amikor bemutatták a Samsung Galaxy Z Fold6 és Z Flip6 modelleket, amelyek bevezették az úgynevezett „Protect Layer” szerkezetet. Ennek kulcseleme egy másik innovatív anyag, a Shear Thickening Fluid (STF). Az STF alkalmazkodik a különböző nyomásmennyiségekhez, így ellenáll az ütések miatti deformációknak. Ez tette a 6-os sorozatú hajlítható kijelzőket eddig a legtartósabbá.
2021-re ugrunk vissza, amikor a Galaxy Z Fold3 és Z Flip3 voltak az első hajlítható telefonok, amelyek vízállósággal rendelkeztek magas IPX8 besorolással. Ezt egy gumiszalag segítségével érték el, amely a kijelző peremén fut körbe és megakadályozza a folyadék bejutását. 2024-re visszatérve a Galaxy Z Fold6 és Z Flip6 modellekhez, amelyek az első hajlítható telefonok részecske behatolás elleni védelemmel, IP48 besorolással.
Ezt a fejlettebb seprő technológiával érték el – apró kefék, amelyek megakadályozzák a törmelék bejutását az eszköz elülső része és a zsanér közötti résekbe.
Az S Pen stylus egy másik ikonikus Samsung technológia, és logikus lépés volt összehozni a Foldot és az S Pent a Galaxy Z Fold3-mal. Könnyebb mondani, mint megvalósítani, mivel a korábbi modellekben használt fémlemez, amely a kijelző hátlapjaként szolgált, interferenciát okozott, amely zavarta az S Pen digitalizálót.
Ehelyett a Samsungnak át kellett térnie egy szénszálas lemezre. Ez még mindig nem volt elég – a digitalizálók a kijelző bal és jobb oldalán helyezkednek el, és nehezen érzékelték az S Pent a kijelző hajtott részén. A fejlesztők ezt “kifinomult számítások” segítségével oldották meg.
„Mint a hajlítható okostelefonok úttörője, csapatunk felhalmozott tudással és tapasztalattal rendelkezik arról, hogy a felhasználók mit várnak el ettől a formától. Az elvárásoknak való megfelelés érdekében nem állunk meg az úton a tökéletes kijelző élmény felé. A Galaxy Z sorozat folyamatos fejlesztéseken fog keresztülmenni, hogy bizonyítsa a Samsung vezető szerepét a hajlítható okostelefonok terén” – mondta Noh.