Minden évben eljön a túlfogyasztás napja, amely idén 2024. augusztus 1-re esett, ami azt jelenti, hogy mindössze hét hónap alatt máris kimerítettük bolygónk természeti erőforrásainak egész évre szóló készletét. Tehát ettől kezdve a Föld ökológiai adósságán élünk.
Hazánk még rosszabbul áll, hiszen már 2024. május 25-én elérte a határértéket. Ha nem változtatnánk a viselkedésünkön, és szükségleteinket a bolygó egész éves ellátó képességével akarnánk korrelálni, akkor globális szinten körülbelül két bolygóra lenne szükségünk, sőt hazánk fogyasztása esetén majdnem háromra. Ennyi valóban nem áll rendelkezésünkre, és ha nem teszünk ellene valamit, az egész társadalom meg fogja fizetni az árát. A természeti erőforrások nem végtelenek.
Ne vásároljunk felesleges dolgokat
Ha csökkentjük egyéni fogyasztásunkat, az ipar nem fog annyi felesleges terméket gyártani, amelyekhez folyamatosan újabb és újabb természeti erőforrásokra van szükség. Az újrahasznosítás is segít, mivel az egyszer már használt anyagokat és fémeket új termékek gyártásához használják fel, anélkül, hogy növelni kellene a természeti erőforrások kitermelését.
Ez a téma a telefonokra, tabletekre, laptopokra, viselhető eszközökre és hasonlókra is kiterjed. Olyan magas szinten élünk, hogy nem okoz nagyobb problémát új dolgokat vásárolni, még akkor is, ha a régi még mindig jól működik. Csak azért, mert akarjuk, nem azért, mert muszáj. Minden új eszköz, gyártása, logisztikája, eladása és használata megterheli a környezetet és szén-dioxid-lábnyomot hagy maga után.
Évente több száz új modell
A gyártók az év folyamán több száz új modellel árasztanak el minket, amelyek néha csak kis különbségekkel rendelkeznek a paraméterekben. Hozzáadnak néhány pixelt a kamerához, nagyobb kijelzőt készítenek, gyorsítják a töltést, és máris itt van az új modell. Nagy különbségeket már a top modellek generációk közötti váltásainál sem lehet várni.
Régebben az évente bemutatott új zászlóshajók tele voltak meglepetésekkel, új funkciókkal és lehetőségekkel. Később már csak a pixelvadászat, teljesítmény, kijelző fényereje vagy a töltési sebesség volt a fókuszban. A mai okostelefonok, még a közép- vagy alacsonyabb kategóriásak is, már nem „akadnak” úgy, mint régen. Nem szükséges évente vagy akár kétévente cserélni őket, ahogy azt a mobiloperátorok megtanították nekünk. Sok eszköz több évig is jó felhasználói élményt nyújt, és jó hír, hogy egyre hosszabb a szoftveres támogatás időtartama is.
A hosszú távú szoftvertámogatásért jár a dicséret
Néhány gyártó már kezdi felismerni az ökológiai problémát, és nem csak újrahasznosított anyagokat használ az eszközök gyártásában vagy a csomagolásban, hanem hosszú távú rendszerfrissítéseket is ígér vásárlóinak, így a felhasználók biztosak lehetnek abban, hogy okostelefonjuk vagy tabletjük még három-négy év után is új funkciókat kap, és akár hét évig is érkeznek majd biztonsági frissítések. Így nincs okuk olyan gyakran új telefont vásárolni, mint korábban.
A természetben minden mindennel összefügg, ezért az új termékek túlzott gyártása és használata jelentősen hozzájárul a környezetromláshoz, a globális felmelegedéshez, és ezáltal életminőségünk csökkenéséhez. Sokan legyintenek erre, mondván, hogy ez őket nem érinti, nem hisznek benne és hasonlók, de az egyre szélsőségesebb természeti jelenségek figyelmeztető jelnek kellene lenniük számunkra.
Ha őszintén felmérjük, hogy tényleg szükségünk van-e egy új dologra, vagy csak szeretnénk, mielőtt megvásárolnánk, akkor lehet, hogy a régi termék egy ideig még jó szolgálatot tesz nekünk.
Így két legyet ütünk egy csapásra: kíméljük a pénztárcánkat és segítünk a természetnek.