A Samsung három új, mobileszközökbe szánt fotóérzékelőt mutatott be. Ezek neve Isocell HP9, Isocell GNJ és Isocell JN5. Hogy milyen készülékekhez tervezték őket, arról maga a dél-koreai óriás Samsung számolt be.
Isocell HP9
Az Isocell HP9 az első 200 MP-es érzékelő, amelyet teleobjektívekhez terveztek. A fizikai pixelméret 0,56 μm, 1/1,4″ optikai formátumban. Egy speciális, szabadalmaztatott, nagy fénytörésű mikrolencsével rendelkezik, amely egy új, “HP9” nevű anyagból készült. A fény befogása így sokkal jobb, és a megfelelő RGB színszűrőre is jobban irányítható. Az érzékelő 12%-kal érzékenyebb a fényre, és a fókuszálási képességek is 10%-kal javultak.
Az Isocell HP9 így még gyenge környezeti fényviszonyok között is kiválóan teljesít. Valójában a gyenge fényviszonyok még ma is nagy kihívást jelentenek a teleobjektívek számára. A Tetra Pixel technológia 16 MP-t kombinál együtt (4×4), így jön létre az így kapott 12 MP-es kép 2,24 μm-es pixelmérettel. Ez lehetővé teszi szép portréfotók készítését, még gyenge fényviszonyok mellett is. A “remozaik” algoritmus segít az érzékelőnek abban, hogy 12x hibrid zoom esetén is minőségi eredményeket nyújtson, míg egy teleobjektív önmagában 3x optikai zoomot kínálna.
Isocell GNJ
Ez egy kettős pixeles érzékelő, amely 50 millió pixellel rendelkezik, 1 μm fizikai mérettel, 1/1,57″-es formátumban. Minden egyes pixel két fotodiódát tartalmaz, ami lehetővé teszi az emberi szemhez hasonló, nagyon gyors és pontos autofókuszt. Ugyanakkor az érzékelő pontos információkat gyűjt a felvett színekről, és a kapott kép a valóságnak megfelelő. Az Isocell GNJ kombinálja a kettős pixeles technológiát az érzékelőben lévő zoom funkcióval, ami lehetővé teszi a tisztább videofelvételek és a nagyobb felbontású képek készítését artefaktumok vagy “moiré” minták nélkül fotó üzemmódban.
Az új, továbbfejlesztett, magas fényáteresztő képességű antireflektív réteg (ARL) a szabadalmaztatott, magas fényvisszaverő képességű mikrolencsékkel együtt nemcsak a fényfelvételt növeli és a nemkívánatos tükröződéseket csökkenti, hanem biztosítja, hogy a sötét területek megőrizzék drámai megjelenésüket. Ez valósághűbb, a részleteket jól megőrző fényképeket eredményez. Az Isocell GNJ emellett egy továbbfejlesztett pixelszigetelő anyagot is tartalmaz a Deep Trench Isolation (DTI), amely minimálisra csökkenti a szomszédos pixelek közötti keresztbeszólásokat. Az összes fent említett újítást az energiafogyasztás csökkentése mellett sikerült elérni, 29%-os javulást elérve előnézeti módban és 34%-os javulást videomódban 4K felbontás és 60 fps képkockasebesség mellett.
Isocell JN5
A harmadik bemutatott fotóchip, az Isocell JN5 50 millió képpontot tartalmaz 0,64 μm-en, 1/2,76″-es formátumban. A Dual Vertical Transmission Gate (Dual VTG) technológia növeli a töltésátvitelt a pixelekben, jelentősen csökkenti a zajt nagyon gyenge fényviszonyok mellett, és magasabb képminőséget biztosít. A Super Quad Phase Detection (Super QPD) technológiát alkalmazva az Isocell JN5 a fókusz sebességét a fáziskülönbségek függőleges és vízszintes összehasonlításával állítja be, így a gyorsan mozgó tárgyak legapróbb részleteit is minimális rázkódással rögzíti.
A JN5 továbbá nagyobb HDR jelenetfelvételi képességekkel rendelkezik azáltal, hogy az érzékelőbe érkező analóg fényinformációt két külön jelre erősíti. Ezeket aztán digitalizálják és egyetlen információvá olvasztják össze, hogy a fotóchip által előállított színtartományt kibővítsék. A “remozaik” algoritmusok hardveres szintű megvalósítása javítja a fényképezőgép felvételi sebességét, és lehetővé teszi a valós idejű zoomolást előnézeti módban, valamint a késleltetés nélküli fényképezést. Eközben az Isocell JN5 rendkívül sokoldalú érzékelő, és képes lesz fő- és másodlagos szenzorokba is beépíteni, beleértve az ultraszéles látószögű, előlapi, valamint teleobjektívként is alkalmazható lesz.
Konkurencia
A Samsung mellett a japán Sony is gyárt fotóchipeket. További említésre méltó gyártók az Onsemi, az ams AG, az OmniVision Technologies, az SK Hynix, a Galaxycore és az STMicroelectronics.