MojAndroid
(x) hirdetés

Manapság az okostelefon használata még a fiatalabb generációk körében is mindennapos. A legnagyobb probléma azonban az, hogy egyes gyerekek már el sem tudják képzelni az életet telefon nélkül, ezért sokszor nagyon nehéz őket elterelni az állandó közösségi hálózatokon való lógásról. A TheTelegraph című angol portál közzétett néhány tippet arra vonatkozóan, hogyan lehet rávenni a gyerekeket, hogy hagyják abba az okostelefonok használatát.

Hogyan szoktassuk le gyermekeinket az okostelefonról?

A technológiafüggőség a felnőtteknél is jelen van, de a gyerekeknél sokkal gyorsabban alakul ki. A statisztikák szerint a 8 és 11 év közötti gyerekek közül majdnem minden másodiknak van okostelefonja. A videók nézése és a közösségi oldalakon való görgetés negatív hatással van a látásra és gyakran az alvás minőségére is.

Sarah Ockwell-Smith szülői és családi kapcsolatok szakértő azt javasolja, hogy a gyerekek és tinédzserek tartsanak egyhetes szünetet az okostelefon-használatban. Ugyanakkor figyelmeztet arra, hogy a gyerekek a technológiához fűződő érzelmi kapcsolatuk miatt nem akarják majd elismerni ennek a “tisztítókúrának” a pozitív aspektusait.

Mivel a szülők példát mutatnak gyermekeiknek, mindenképpen segít, ha csökkentik az okostelefon képernyőjét bámuló időtöltést. A motiváció itt kulcsszerepet játszik. Ha azt tervezik, hogy szigorúan követik a kihívást a gyermekeikkel is, mindenképpen figyelmeztessék őket, és hagyjanak teret nekik, hogy elmondhassák a barátaiknak. Hiszen egy ilyen apró részlet is nagy hatással lehet egy tinédzser pszichéjére.

Ha véletlenül a gyermeknek nagyon nehezére esne letenni az okostelefont, az egyik lehetőség lehet, hogy egy internetkapcsolat nélküli, primitív telefonnal helyettesítik, amellyel csak telefonálni és sms-t küldeni lehet. A legfontosabb dolog mindenképpen a figyelemelterelés. Ezt egyszerűen úgy teheted meg, hogy felállítasz egy napirendet az egész hétre. Legyen az társasjáték vagy sporttevékenység, a fő cél az, hogy lefoglalja a tinédzser elméjét.

Az okostelefon helyettesítése ebben az esetben lehet a TV is,  ez utóbbit a szakértők a “két rossz közül a kisebbik rossznak” tekintik. Valójában a filmnézést és a tévénézést inkább társas tevékenységként értelmezik,  a filmnézést a gyerekek jutalomként is tekinthetik. Ha filmről van szó, a választást a gyerekekre kell bízni.

Egy hét szünet az okostelefon-használatban azonban nem képes hosszú távon megváltoztatni a gyerekek felfogását és viselkedését. A szakértő azt javasolja, hogy állítsunk fel egy olyan rendszert, amelynek során a szülők bizonyos szabályokat állítanak fel a gyerekekkel. Például tiltsák meg a mobiltelefonok használatát étkezés közben. Ahogy korábban is emlékeztünk rá, a legfontosabb a motiváció. Ezért az is segíthet, ha megengedjük a gyerekeknek, hogy a házi feladat elkészülte után legalább néhány percig használhassák az okostelefonjukat.

Manapság a felnőttek és a gyerekek számára is nagyon nehéz lemondani az okostelefon használatáról, hiszen számos tevékenységet végzünk rajta keresztül, legyen szó munkáról vagy iskolai feladatokról. A függőség ellenére mindenképpen korlátokat kell szabni a napi használatának.

(via)

(x) hirdetés
2023.11.25.

Ezeket már olvastad?

+