Sziasztok! Amit megosztok Veletek kicsit off topic, azaz nem közvetlenül Androiddal kapcsolatos, de itt mindenki használ valamiféle szociális hálót (ha mást nem, ezt a blogot olvassa:-), ezért gondoltam érdekes lehet.
A címben szereplő két könyv jutott eszembe, amikor a napokban olvastam az egyik ismerősöm által retweetelt szösszenetet. A Techcrounch-on jelent meg azt eredeti cikk, ánglius nyelven értők itt elolvashatják:
http://techcrunch.com/2012/09/29/klout-would-like-potential-employers-to-consider-your-score-before-hiring-you-and-thats-stupid/
Van egy Klout nevű alkalmazás/kezdeményezés, amelyik azt figyeli, hogy egy adott embernek milyen aktivitása van a szociális háló különböző bugyraiban, mint twitter, facebook, google+, stb. És nem csak azt figyeli, hogy Te miket osztasz meg, milyen az aktivitásod, hanem elemzi a követőid számát és veled kapcsolatos aktivitását is, azaz hányan retweetelik a tweetjeided, osztják meg a facebookon közzétett cuccaidat, hányan hivatkoznak rád, stb.
Mindezek alapján valamiféle “Klout Score” keletkezik, amivel azt próbálják meg kiszámítani, hogy az adott személynek (pl. Neked) mekkora “befolyása” van az internetes közösségre, és hát ezen keresztül az egész világra.
Ez még, attól eltekintve, hogy semmiféle tudományosan megalapozott módszertan nincs a számításaik mögött, pontosabban a számítási módszertanuk nem publikus, nem jelentene különösebb gondot, az ember megnézné (már ha érdekli) a saját eredményét, és vérmérséklettől függően vagy jót derülne rajta, vagy azonnal nekiugrana vagy ezer tweetet megírni, hogy pár ponttal megemelje.
Amitől a dolog a címben lévő könyveket juttatta eszembe, az az, ami ez után jött. Adott egy nem is kicsi, nem is “noname” cég, a Salesforce.com, akik meghirdettek egy állást, ahol előírták, hogy a sikeres pályázónak legalább 35 kell legyen a Klout Score-ja. Úgy, hogy még egyszer hangsúlyozom, nem ismert, hogy ezt a pontszámot hogyan is állítják elő!
Azzal indokolták, hogy annak a bizonyos pozíciónak (Community Manager) a feladata elsősorban a közösségi médiák figyelése lesz, és az ezeken a céggel kapcsolatos megjegyzésekre, irományokra való reagálás, válaszolás, tehát olyan emberre van szükségük, akinek van ilyesmiben gyakorlata.
És akkor, nem csak a cikkíróban, hanem bennem is felmerül a kérdés, hogy ha valaki pl. elsősorban a munkáját végzi, és nem egész nap a facebookon, twitteren, stb. lóg, az már nem is ember?
Vagy fordítsuk le kis hazánkra: ha valaki elsősorban magyar nyelven nyílvánul meg ezeken a fórumokon, és ezért természetszerűen már a potenciális közönsége is nagyságrendekkel kissebb, mint ha angolul tenné, az már alkalmatlan az adott feladatra?
Vagy hát mi van akkor, ha előírnak, mint alkalmazási feltételt egy ilyen pontszámot, majd két hét múlva pl. rájönnek, hogy túl alacsonyat adtak meg, engem meg kíméletlenül lecserélnek?
Vagy menet közben pl. a munka jellege miatt – jelen esetben pl. ha az illető tevékenysége nagyrészt az adott cég érdekeinek megvédésére korlátozódik, és ezért elveszíti a követői számottevő részét, lecsökken a Klout Score-ja?
Kap majd ultimátumot (és időt rá) hogy visszatornássza?
Vagy egyszerűen lecserélik mint alkalmatlant.
Amúgy azzal nekem sincs bajom, ha egy fejvadász megnézi a különböző publikus profiljaimat, mert természetesnek gondolom, hogy egy pozíció betöltéséhez nem feltétlenül csak az ember szakmai életrajzát kell mérlegelni, hanem a személyiségét is (pl. be fogja-e tudni fogadni a csapat, amiben dolgoznia kell majd). Pl. egy nagy monotótnia-tűrést igénylő feladatkörbe nem biztos, hogy próbálkoznék egy olyan emberrel, aki a facebook profiljában fennen hirdeti, hogy ő aztán ezt nem képes elviselni.
De amit ezek csináltak, attól bevallom, egy kicsit megijedtem.
Nna, kiírtam magamból a mérgemet, és eszembe is jutott, hogy majd biztos megjelennek a Klout Score-t befolyásolni próbáló megoldások. Ha másutt nem, nálunk biztosan.
Egy ötletem máris van, és ezzel már vissza is evezek az Android világába :-)
Lehetne írni egy kis, háttérben futó alkalmazást, ami kevés memóriát és processzort igényel, és a nagyobb szakmai portálok RSS cstornáit figyelné. És amint valamelyiken megjelenne egy hír, azt a felhasználó nevében azonnal tweetelné is. Csak úgy, minden extra megjegyzés nélkül, esetleg egy véletlengenerátorral elérakott szövegekkel, hogy “Ni mit olvastam”, “Friss hír”, “Most érkezett”, stb. A nagy számok törvénye alapján elég sokan kezdenék az embert követni,
és egy részük még retweetelne is.
Azért remélem, nem teljesen ez lesz a követendő irány.