Tablet
Amióta megjelentek az első tabletek, azóta nézegetem, s próbálom használatba venni őket. Igen, próbálom, mert valamin mindig elcsúszik a dolog. Lentebb olvashatjátok majd az igényeimet egy tablettel szemben.
Van egy első generációs iPad a családban, aztán végigteszteltem az összes Samsung tabletet, végül lett egy Xoomom. A Xoomból igyekeztem mindent kihozni, amit lehetett, sikerült is. Minden jó volt, tettem rá még idő előtt ICS-et, van már rá hivatalos is azóta. Lehet tesztelni a Jelly Beant vele, de mégse volt az igazi.
Pedig azt hittem azzal már végre ráleltem a nekem ideális tabletre. És ekkor jelentették be a Nexus 7-et, s rögtön elkezdtem nézelődni, honnan tudnám beszerezni.
Vásárlás
A Nexus 7 beszerzése egyelőre idehaza nem egyszerű feladat. Nekem nagy szerencsémre egy kedves barátunk éppen az USÁban tartózkodott, amikortól beszerezhetővé vált a tábla. Először azt gondoltam, hogy beszerzem én (ezzel szert tettem volna extra 25 dollár költőpénzre a Play Store-ban), de a Google hamar kiszúrta a magyar kártyámat, s egy fél napra még ki is zártam magamat a Google univerzumból.
Így végül ő rendelte meg magához, s hozta haza nagyjából egy hete.
Első benyomások
A Nexus 7 remek formájú, kényelmes és gyors eszköz. Szép lett. Nem hiányzik a hátlapi kamera. Bár kétségtelenül alkalmasabb fényképezésre is a 7″, mint a 10+. Viszont fényképezésre ott a telefonom, vagy a fényképezőgépem (remélem hamarosan megérkezik az USB-OTG kábelem az e-bay-ről, s akkor leírom majd, hogy működik-e a fényképezőgéppel való összekötés).
Nincs benne 3G. A Xoomban volt, s az iPadben is van. Mindegyikben használtam, de ebből nem hiányzik. Valahogy tisztább, egyszerűbb így minden.
Külső
A külsőről már fentebb írtam, de még egyszer részletesen. A hátulja a kamera hiánya miatt egységes műanyag borítású, s boldogan le lehet pakolni az asztalra, padra, akárhova. Nem kell azon morfondírozni, hogy vajh mi lesz az, ami megkarcolja a lencsét, vagy a hátlapot.
Az előlapon kicsit talán zavaró az alján levő nagy kihasználatlan rész. De ez az egyetlen, amibe bele tudok kötni.
A bekapcsoló gomb a hangosító gombokkal együtt a készülék jobb oldalán kapott helyet. Ez talán kicsit meglepő lehet, mert ilyet eddig az Asus termékeinél nem tapasztaltunk, de a Samsung szinte mindegyik telefonja ilyen. Így a Nexus S és a Galaxy Nexus telefonokon is mindegyiken a jobb oldalt van a bekapcsoló gomb. Hogy a Google javaslatára került az első igazi Nexus tableten (azért írom ezt, mert a Xoom is szegről-végről Nexus rokon, hiszen pure Android van rajta, legalábbis az MZ604 családon. A Honeycomb Xoomon került bemutatásra, ha még emlékeztek rá) is oldalra a gomb, vagy az Asus látta így jónak, ezt nem tudom.
Így viszont a készülék összes többi oldalán nincsenek gombok.
Tudjuk, hogy a 4.0 érkezésével megszünőben vannak a hardveres gombok, így ez nem is meglepő. Érdekes történelmi adalék, amikor az Androidot és az iPhone-t egymás mellé rakjuk, hogy az elején majd’ kétszer annyi hardveres gomb volt az Androidos készülékeken, most pedig már kettővel kevesebb.
A kamerája alapesetben nem használható. A 4.1.1-es frissítés óta nálam nincs is kamera alkalmazás a Nexus 7-en. Természetesen van rá mód, hogy fényképezésre használjuk az előlapi kamerát (minek?), Paul O’Brien a MoDaCo csapat alapítója készített egy Camera Launcher for Nexus 7 nevű alkalmazást, ami root jogok nélkül megoldja az előbbi problémát.
A beépített hangfal a hátlapon nyomja ki a hangot, csendesebb szobában ez több, mint elég. Vonaton, buszon már kevés lehet a boldogsághoz, de ki használja ilyen helyen füles nélkül! Szabályos 3,5″ Jack dugó található a Nexus 7 alján.
Az alján kapott helyet egyébként a micro USB csatlakozó is. Ezen keresztül ára, illetve adatkommunikáció történhet.
7″
Nos, nálam ez volt az egyik ok arra, hogy megváljak a Xoomtól, s vegyek egy Nexus 7-et. A 7″ méret ideális. Egy kézben tartva lehet rajta a másikkal pötyögni. Két kézzel is kényelmes, s ami a legfontosabb a legtöbb zsebbe pont belefér!
Belső
A Tegra 3 remekül szerepel. Eddig egyszer nem akadt meg, nem lassult le a rendszer. Nekem a 8GB-os modell van, s nagy reményem, hogy az USB-OTG kábel valóban jól fog működni, így ha mondjuk filmet támadna kedvem nézni, akkor azt meg tudom tenni külső vinyóról vagy pen drive-ról.
A zenéim a Google Musicban laknak, így bárhonnan elérem, ha szükség van rájuk, s van persze internet. Ha meg internet mentes helyre megyek, akkor azt a pár albumot elérhetővé teszem az eszközön.
Mivel nem fényképezek vele, így az megint tárhelykímélő hatású.
Szoftver
A Jelly Bean nem volt ismeretlen számomra, hiszen a Nexus S-en is az fut már. Az ICS nagy lépés volt, a JB még nagyobb. Az Android rendszer hihetetlen, de még jobb lett.
És a JB a Nexus 7-re termett. Gyönyörűen fut az eszközön. Van rajta Google Magazin olvasótól video vásárlón minden. Ezeket itthonról sajnos nem tudjuk használni, de ami késik, nem múlik alapon nem távolítottam el.
Érdekes, hogy a koreai és japán beviteli eszközök is előtelepítve vannak, s azok nem távolíthatóak el. Így végre találtam egy okot, hogy rootoljam majd a Nexus 7-et, de erről majd később.
Adatok
Az adatokat kivételesen nem a pdadb vagy egyéb oldalakról, hanem egyenesen a Google-tól linkelem: http://www.google.com/nexus/#/7/specs. Egyrészt mert szép, másrészt mert a lényeget mutatja.
KÉPERNYŐ
- 7” 1280×800 HD kijelző (216 ppi)
- Hátulról megvilágított IPS kijelző
- Karcolás álló Corning glass
- 1.2MP előlapi kamera
MÉRETEK
- 340g
- 198.5 x 120 x 10.45mm
MEMÓRIA
- 8GB tárhely , de kapható 16-os méretben is
- 1 GB RAM
AKKU
- 4325 mAh
- 9 órányi HD video lejátszás
- 10 órányi web böngészés
- 10 órányi ebook olvasás
- 300 órányi standby (hogy mondjuk szépen magyarul?)
CUCCOK BENNE
- Quad-core Tegra 3 processor
- WiFi 802.11 b/g/n
- Bluetooth
- USB
- Micro USB
- Mikrofon
- NFC (Android Beam)
- Accelerometer
- GPS
- Magnetometer
- Gyroscope
Mire jó?
Most, hogy leírtam, s tisztáztuk, hogy gyors, könnyű, s elfér a zsebben, adódik a kérdés: Mire jó?
Sokak problémája lehet, hogy kicsi. Itt térnék vissza a bevezetőhöz. Sok tabletet kipróbáltam, s nekem a tablet nem váltja ki a laptopot/számítógépet. A tablet egy átmeneti eszköz. Gyors, zsebből kivehető miniszámítógép. Egy olyan eszköz, amin:
- Gyorsan tudok gépelni, mert a virsli ujjaim eltalálják a betűket.
- Jó rajta filmet nézni, böngészni, mert látom, amit csinálok.
- Egy “pici” 4-es telefonnak jó kiegészítője.
- Mindig friss, van hozzá hivatalos/közösségi frissítés.
- Gyors, s alkalmas akár játékra is.
- Kényelmesen kézben tartható, jó rajta újságot, ebookot olvasni.
A Nexus 7 nálam a fenti feltételeknek mind megfelelt. Természetesen ezek szubjektív feltételek. Mindenkinek megvan a saját feltételrendszere, az enyémek ezek. Az utolsó ponton bukott el eddig a legtöbb eszköz.
Az Asphalt 7-től a Shadowrunon át a Jelly Defense játékokon át, mindegyik amit próbáltam kiválóan futott a tableten. HD filmet is kiválóan játszott le a Nexus 7.
Akku
Az adatoknál felsoroltam a Google által megadott értékeket. És azt kell mondjam, hogy azok a valóságnak többnyire megfelelnek. Az egy hét használat alatt háromszor töltöttem a Nexus 7-et, pedig amikor kézben volt, akkor futott rajta minden amit el tudtok képzelni.
Végül
Összességében a Google és az Asus közös tabletje beváltotta a hozzá fűzött reményeimet. Nem még egy eszköz, ami húzza a vállam, hanem egy bármikor előkapható gyors és szép tablet.
Folyatás lesz még. További tapasztalatok, gondok, örömök, stb. Illetve ha kérdésetek van, osszátok meg!