Többen kérdeztétek hogyan lehet installálni a Jelly Bean-t az Európai Galaxy Nexusokra, amikre még nem érkezett meg az OTA frissítés. Az írásban erről lesz szó, a rootolásról illetve a ClockworkMod recovery installról. Innentől csak azok folytassák az olvasást, akik nem szeretnének tovább várni a Jelly Bean-re. Elvileg napokon, heteken belül az európai verzión is elérhető lesz a frissítés. A továbbiakban leírtak elvileg a garancia elvesztéséhez vezetnek, gyakorlatilag pedig ügyesebbek vagyunk mi annál. De a lényeg nem változott, csak a telefon (SGS II helyett Galaxy Nexus). Aki itt belépsz, hagyj fel minden reménnyel helyett a saját telefonoddal játszol, a felelősség a tied, engem ne hibáztass.
Mielőtt tovább lépünk, tisztáznunk kell néhány fogalmat. Takju, yakju, yakjuxw, maguro, toro, ki ez, mi ez, honnan jött?
A telefon hivatalos neve: Samsung Galaxy Nexus. De ez csak a típus jelölése, több verzió létezik belőle a következő kódneveken:
- maguro – ez a GSM verzió, ez kapható Európában is (illetve a Play Store-ban), ilyened van.
- toro – Verizon (USA) verzió, CDMA
- toroplus – Sprint (USA) verzió, CDMA
Tehát a készüléked maguro kódnéven fut és ez jó neked.
Hogy könnyebb legyen a dolgunk, a szoftver verziókat is különböző kódnéven találjuk meg. Szerencsére nem kell foglalkoznunk az összessel, minket kettő érdekel igazán. De azért nézzünk néhányat.
- takju (USA + Google Wallet)
- yakju (USA)
- yakjuxw (Európa)
- yakjuzs (Hongkong)
- mysid (Verizon US)
- mysidspr (Sprint US)
Tehát neked, ha itthon vagy Európában vásároltad a készülékedet, akkor yakjuxw a gyári szoftver kódja (ezt onnan is fel lehet ismerni, hogy a Telefonról menüpont alatt a verziónál 4.0.4 esetén valami ilyesmit látsz: IMM76K.XW… vagy IMM76I.XW vagy ilyesmi). A leírás során takju lesz belőle. Ez azért jó, mert a végén olyan szoftverrel rendelkezik majd a készüléked, amire elsőként érkezik a friss szoftver, mindenféle tevékenység nélkül, OTA. Lehetőség van arra is, hogy yakju maradjon a szoftver, ebben az esetben viszont másik leírást kell keresned (itt megtalálható minden szoftver). A Jelly Bean a takju és tegnap óta a yakju szoftverrel szállított készülékekre elérhető. A yakjuxw majd érkezik valamikor. Szóval ha nem szeretnél mókolni, várj türelemmel. Elvileg nincs messze Mekka. Ha viszont nem szeretnél várni, folytasd az olvasást és kalandra fel.
- Szükségünk van driverekre. Két lehetőségünk van.
-
- Letöltöd a Gnex Toolkit-et, install, elindítod és kiválasztod a telefonodat (a yakju szekcióból ízlés szerint, mindegy). Majd a következő menüben driver install (1-es menüpont).
- Ha nem sikerül vagy bármi, akkor használhatod a PDANet drivereit is. Válaszd ki az operációs rendszeredet, töltsd le és installáld.
- Kösd össze PC-t és a telefont normál módon. Majd engedélyezd az USB hibakeresést és úgy is csatlakoztasd a telefont. Ezután jöhet a fast boot mode. A telefont kapcsold ki, tartsd lenyomja a hangerő lefelé és fölfelé gombokat egyszerre és közben kapcsold be a telefont. A boot menü fog fogadni. Kösd össze a PC-vel, ha felismeri, örülünk. Ha nem, akkor driver install újra.
- Ha ezzel készen vagyunk, akkor a Gnex toolkit és a PDAnet is mehet a kukába, azaz uninstall. Ha nem zavar maradhatnak, de igazából csak a driverek miatt kellenek (az írásnak nincs egyéb útmutató célja, tehát az említett két alkalmazással kapcsolatban ne kérdezzetek, nem használom őket).
- Szükségünk van a Fasboot.exe-re (vagy az ennek megfelelő futtatható állományra, ha nem Windowsról van szó). A neten megtalálható és letölthető több helyről is, a hivatalos az Android SDK, töltsük le és install. Vagy a galaxynexusroot.com oldalról töltsük le a GalaxyNexusRootNew zipet és csomagoljuk ki.
- Ezután ellenőrizzük, hogy látja a telefont a PC vagy sem. Menjünk be az Android SDK könyvtárba, azon belül platform-tools és indítsunk innen egy parancsablakot (Windows 7 alatt SHIFT+jobb gomb a mappában, open command window here (magyarul nem tudom, magyar nyelvű Windowst 10 éve biztos nem láttam). Vagy ha a zip állományt töltöttük le, akkor menjünk abba a könyvtárba, ahova kicsomagoltuk és onnan nyissunk parancsablakot.
- Majd a parancsablakban adjuk ki: fastboot.exe devices
- Ugyanebben az ablakban: fastboot.exe oem unlock (ez törli az SD kártya tartalmát, azaz a belső térhelyünket) Ezzel meg is nyitottuk a Bootloadert és elvileg a garancia is ugrott. Gyakorlatilag fastboot.exe oem lock = máris zárolt a bootloader és garanciális a telefon. :-)
- Indítsd el a telefont normál módon, kösd össze a PC-vel, töltsd le a következő 3 fájlt és másold fel a telefonra.
-
- jb-takju.zip a ClockworkMod oldalról. Igen, ez itt az a csomag, amivel a Google bemutatta a Jelly bean-t (4.1.0)
- edfff6d328f1.signed-takju-JRO03C-from-JRN84D.edfff6d3.zip. Jól látod, innen tölti le a telefonod is, szóval ez itt az eredeti.
- CWM-SuperSU-v0.92-mod.zip, egyébként ez az XDA bejegyzés.
- Töltsd le a ClockWorkMod recovery-t innen, ezt (6.0.0.5 a bal oldali szekcióból, én nem szeretem a touch recovery-t, ez a sima) és csomagoljuk ki abba a könyvtárba, ahol a fastboot található és indítsunk ismét egy parancsablakot (a korábban leírt módon). A telefont indítsuk el fastboot modeban (ahogy korábban írtam) és kössük össze a PC-vel. Nézzünk egy fastboot.exe devices parancsot a biztonság kedvéért. Ha listázza a telefont, örülünk.
- Jöhet a CWM install: fastboot.exe flash recovery recovery-clockwork-6.0.0.5-maguro.img
- Szerezzük be a legújabb bootloadert, töltsd le innen, ezt (bootloader-maguro-primelc03.img.zip).
- Szerezzük be a legújabb modemet, töltsd le innen, ezt (XXLF1 – Fastboot: efrant post, neXfiles DL).
- A bootloader és a modem fájlt csomagoljuk ki abba a könyvtárba, ahol a fastboot található és indítsunk ismét egy parancsablakot (a korábban leírt módon). A telefont indítsuk el fastboot modeban (ahogy korábban írtam) és kössük össze a PC-vel. Nézzünk egy fastboot.exe devices parancsot a biztonság kedvéért. Ha listázza a telefont, örülünk.
- Jöhet az új modem install: fastboot.exe flash radio radio-maguro-i9250-xxlf1.img
- Bootloader restart a biztonság kedvéért: fastboot.exe reboot-bootloader
- Jöhet az új bootloader install: fastboot.exe flash bootloader bootloader-maguro-primelc03.img
- Bootloader restart a biztonság kedvéért: fastboot.exe reboot-bootloader
- Fel-le nyilakkal lapozva keresd meg a recovery-t, majd nyomd meg a bekapcsoló gombot és máris a frissen sült CWM recovery-ben vagy. hangerő fel/le gombokkal tudsz navigálni és a bekapcsoló gomb az OK. Válaszd ki a install zip from SD card menüpontot és OK, válaszd ki a choose zip from sdcard menüpontot és keresd meg: jb-takju.zip fájl, majd OK, ezután még egyszer feladja megerősítésként, ott is lapozz a fájlra és OK. A művelet végén Jelly Bean 4.1.0 van a készülékeden.
- Ugyanitt a recovery-ben a leírt módon válaszd ki installra a edfff6d328f1.signed-takju-JRO03C-from-JRN84D.edfff6d3.zip fájlt. Ha készen vagy, 4.1.1 Jelly Bean takju a rendszered, azaz a jövőben mindig elsőként kapod az OTA frissítéseket. Kivéve a gyevi bírót azaz, ha új Nexus érkezik a kínálatba, második helyre kerülünk. :)
- Szintén recovery-ben maradunk és install: CWM-SuperSU-v0.92-mod.zip. Ezzel rootoltuk is a készüléket. Ha nincs szükséged rootra, akkor ezt a lépést hagyd ki.
- Opcionális lépés: az elején leírt módon (fastboot.exe oem lock) zárolhatjuk újra a bootloadert. Én nem javaslom, mert bár nem töröl semmit, ha mágis ki akarjuk nyitni újra, az törölni fog. Szerintem akkor érdemes lezárni, ha szervizbe adjuk a telefont.
<