Közel egy hónapja számoltunk be arról, hogy megérkezett az Ice Cream Sandwich (4.0.3) a független Galaxy S II készülékekre. Majd pár nappal később egy telepítési útmutatót írtunk azok számára, akik nem szerettek volna tovább várni. Sajnos a szolgáltatói verziók még mindig nem érkeztek meg és úgy néz ki, a rollout is lelassult. Valószínűleg a hibák javítása van folyamatban. 1 hónap alatt sikerült annyira megismernem az új rendszert, hogy elfogulatlan véleményt tudok róla mondani és ez sajnos felemás. Ráadásul nálam a mérleg átbillent a kizárólag gyári rendszert vagyok hajlandó használni állapotból, a nem vagyok hajlandó gyári rendszert használni soha többé állapotba. Tovább után olvashattok a gyári rendszer hibáiról, az CyanogenMod 9 előnyeiről (saját képernyőképekkel és videóval) illetve egy telepítési útmutatót találtok.
Milyen hibákat tartalmaz a frissítés és mi az, ami nem tetszik benne:
- A Samsung nem adott ráncfelvarrást a Gingerbread-el bemutatott TouchWIZ felületnek, hanem a régi külsőt portolta az új rendszerre. Ez pedig felemás eredményt hozott.
- Hibás képernyő feloldás. Ha nem használsz képernyőzárat (ami ugye nem szép dolog, írásom), az alap felületet kell elhúznod, ahogy korábban. Igen ám, de az ICS-ben új képernyőzár érkezett és az elhúzásnál ez megjelenik ott, ahol a képernyőhöz hozzáérünk. Nem szép.
- Sajnos a Tárcsázó/Névjegyek programokat sem optimalizálta a gyártó, így időnként bizony 1-2 másodpercet is várni kell amíg elindulnak. Szóval lagol. Erre csak azt tudom mondani, hogy és ezt így hogy?!
- A szépséges Holo téma figyelmen kívül hagyása. Ez szintén megbocsáthatatlan bűn számomra. Azt még értem, hogy a saját power bar widget-et megtartották. Hiszen a gyártók közül náluk jelent meg először és valóban rendben van, de vajon az átlátszó ICS értesítési sávot miért kellett kihagyni? Illetve miért kell erőltetni a zöld színt, mikor az ICS-nél kékre váltott az Android?
- WiFi ki és bekapcsolás. Időnként (ha jól vettem észre olyankor, mikor aktív adatforgalom van) nem lehet bekapcsolni a WiFi-t. Egyszerűen csak próbálkozik elindulni, de nem sikerül, csak restart után. Ugyanez a hiba korábban a 2.3.3-ban volt benne és a 2.3.4-el megoldották. Úgy néz ki, megint sikerült reprodukálniuk a fejlesztőknek…
- A CRT off animáció (a videón látható) hiánya már korábban is bökte a csőrömet. Nem értem a Samsung miért veszi ki minden verzióban. Ez az alap Android és sokkal szebb, mint ha csak simán elfeketedne a kijelző.
Miért CyanogenMod 9:
- Ez az egyetlen rendszer, amely az alap Androidból (AOSP) építkezik.
- Csak olyan extrák kerülnek bele, amik hasznosak (testreszabhatóság).
- Folyamatosan fejlesztik.
- Egyszerű installálni.
- Jó a rendszer kódja (Hogy Lipilee kollégámat idézem, minden pattan. Ha megnyomsz egy gombot, megtörténik a kívánt művelet).
- Az általad választott készüléken hozza el, az eredeti Android érzést
- Óriási fejlesztői és felhasználói bázisa van.
- Jó a support.
- Nézd meg a videót, azért. :)
Sajnos az iMovie nem barátom, emiatt az eredeti szépséges felvételt agyon tömörítette és a szín átmenetek csúnyák a videón. Legközelebb kitalálok valami megoldást. A Youtube pedig az előnézeti képet csinálta meg ilyen szépre, de a videó kerek. :)
CyanogenMod 9
Vedd figyelembe a következőket:
- Ez a művelet a garancia elvesztésével jár. Természetesen ha a telefon úgy sérül meg, hogy nem lehet bekapcsolni, akkor ezt senki nem veszi észre. Ha pedig használható a telefon, bármikor vissza tudod rakni a gyári rendszert és a szerviz meg nem mondja, hogy valaha más is volt a készüléken…
- Jelenleg nightly builds fázisban van a project. A CyanogenMod 7 (Gingerbread) a stabil. A nightly builds azt jelenti, hogy szinte minden este kijön egy javított frissítés, azaz bőven van még rejtett hiba a ROM-ban. Ebben az a jó, hogy a hibákat folyamatosan javítják és factory reset illetve PC használat nélkül frissítheted.
- Nem működik rendesen a TV out (tehát TV-re nem tudod még kötni), az FM rádiónak még neki sem kezdtek, tehát rádiót nem tudsz hallgatni illetve a fájlrendszer titkosítása sem elérhető jelenleg. A hivatalos listát mindig itt találod.
- Mivel nightly builds, a hiba riport ugyan megengedett a hivatalos fórumban, de a számonkérés nem. Ha valami nem működik, akkor várj türelemmel, majd javítva lesz. Vagy válts stabil CM7-re, esetleg vissza a gyárira.
- A fentebb jelzett hibákon kívül én nem találtam 3 nap alatt újakat. Természetesen vannak hibák. Lehet, hogy te használsz olyan alkalmazást vagy funkciót, amit én nem. De alap dolgokban nincs hiba. WiFi, GPS, BT stb. működik hibátlanul.
- Nincs hivatalos support (tehát a Samsungot hiába keresed) és bár vannak magyar, hozzáértő emberek, jobb ha az angollal barátságos a viszonyod.
- Hivatalosan nem támogatott a Titanium backup. Ennek ellenére természetesen működik, hiszen a fejlesztőjének érdeke, hogy a legnépszerűbb egyedi rendszert támogassa. Ez azért szerepel a leírásban, mert a CM fejlesztői nem vállalnak érte felelősséget.
- Sem én, sem a Magyar Android Portál nem vállal felelősséget ha valami balul sül el. A Te készüléked, a te ügyed. Természetesen segíteni tudunk hozzászólásokban, üzenetekben, de ez teljes mértékben a te választásod.
Telepítési előtt (Itt megtalálsz minden szükséges információt, ha az eredetit olvasnád)
- Készíts egy teljes mentést, akár Titanium backup-al, akár más eszközzel. Nekem a TB tökéletes volt. Tippeket találsz a bejegyzésemben.
- Gyári rendszert használj! Se egyedi kernel, se egyedi ROM, se semmi ne legyen. Ha valami egzotikum van a telefonodon és nem sikerül a telepítés, jó eséllyel ember nem lesz, aki segíteni tudd. Maximum megy majd a tipp-mix. Senki nincs felkészülve a millió verzióról való cserére és nem is lehet.
- Olvasd el az ismert hibák listáját és ne kezdj bele, ha ezek közül bármelyik is zavar, mert nincs határidő a javításukra. Akkor lesznek javítva, ha javítva lesznek. Érted.
- Mielőtt kérdezel, olvasd el a GYIK-ot és a nagyon kezdők GYIK-ját is.
- Itt találod, hogy mi változik az egyes buildekben. Ha néha nem értesz belőle egy szót sem, nem te vagy a hibás. Nem mindig kezdőknek való olvasmány, nem is arra szolgál.
- Telepítés után ne keresd a jegyzetek, számológép és egyéb alkalmazásokat, mivel ez tiszta Android, semmi Samsung által hozzáadott érték nincs. Erre való a Google Play. Egyébként is szégyelld magad, ha eddig nem OneNote vagy Catch alkalmazásokkal jegyzeteltél és így tovább.
Több lehetséges út van, én a legegyszerűbb, legbiztonságosabb módot írom le, én is ezt csináltam végig.
UPDATE:
Mentéseknél Titanium backup-al csak az alkalmazásokat és azok adatait mentsétek le. A rendszer alkalmazásokat ne és azokat meg se próbáljátok visszaállítani. Nem ugyanaz a két rendszer, nem fog működni. SMS-re az SMS Backup+ tökéletes (gmail szinkron ugye) vagy a MyBackup root ingyenes szoftver.
Telepítés
- Töltsd le az odint. Bár valószínűleg ha belevágsz, már rendelkezel vele, de mégsem, ne keresd máshol, itt van. Az odin mellé csomagolt fájlokat nyugodtan dobd ki egyből. Neked csak az odin_akármi.exe kell.
- Mindig a fórumban megadott linket használd. Jelenleg ez az, de ha 3 hét múlva olvasod a cikket, már lehet, hogy változott… Szóval most ezt a fájlt töltsd le. Ha később olvasod a cikket, nézd meg ezt a fórumot és azt töltsd le, amit itt találsz: CM9 Resurrection Edition for use with Odin:
- Töltsd le A Google Apps-ot. (Ez azért van külön, mert a Google kérte a fejlesztőket, hogy ne legyen a ROM tartalma, de külön elérhetővé tették számukra. Licence kérdés.). Jelenleg ezt a fájlt. De ha később olvasod, itt is igaz, hogy innen az aktuálisat, ami nyilván ebben a szekcióban van: CyanogenMod 9.0.x 4.0.3-4.
- Töltsd le a legutolsó nightly buildet, ami a mai napon ez a fájl. De holnap vagy azután vagy a jövő héten valószínűleg másik lesz. Szóval itt kell keresned a legfelsőt.
- Mielőtt bármit tennél, itt van az a pont, amikor az összes letöltött fájlt átnézed és méretre stimmeljen, vagy amelyiknél van md5 checksum, azt is tudod ellenőrizni. Hibásan letöltött, nem jó méretű fájl installja után lehet féltégla a telefonból…
- A Google Apps és a nightly build fájlokat másold fel a telefon belső SD kártyájára.
- Factory reset, azaz gyári adatok visszaállítása
- Telefon mehet download mode-ba (hangerő le, home és bekapcsoló gomb egyszerre, az akarod-e kérdésre felfelé hangerő, hiszen az a download modeba való belépés.
- Kösd össze a telefont és a PC-t/laptopot USB kábellel, indítsd el az odint. Ha felismeri, sárga lesz a bal oldalon egy mező és kiírja, hogy connected.
- A PDA szekcióba tallózd be az odin fájl-t. Jelenleg ez a neve: cm-9-20120330-ODIN-galaxys2.tar.md5. Ezt töltötted le a linkről, vagy a CM9 Resurrection Edition for use with Odin: szekcióból. Start. A frissítés pár perc, ha végzett, újraindul a telefon recovery mode-ban. Ekkor már CM9-ed van és örülünk, mert innentől rizikós rész nincs.
- A recovery mode-ban (hangerő fel-le lépkedés, bekapcsoló gomb az oké) nyomj egy wipe cache partition-t és az advanced szekció alatt egy wipe dalvik cache-et. Majd válaszd az install zip from SD card opciót, azután a choose zip from sdcard és válaszd ki a Google Apps fájlt, ami jelenleg: gapps-ics-20120317-signed.zip. Ha végzett, már fent is van minden ami Google. Ekkor újra wipe cache és wipe dalvik cache az előbb leírt módon. Azután reboot és várd meg, amíg a telefon elindul teljesen. Add meg a PIN kódot is, szóval álljon fel a rendszer. Bejelentkezned nem kell a Google-ba, bár akár meg is teheted, mindegy.
- Jöhet a frissítés, a legutolsó nightly build telepítése. Indítsd újra a telefont, recovery mode-ban. Ehhez most már elegendő a kikapcsoló gombot hosszan nyomni, ott a reboot-ot választani, majd a reboot és a recovery opciókat választani. Az előző módon jöhet az install from sdcard, de most a letöltött nightly buildet válaszd ki, ami a mai napon ez: update-cm-9-20120407-NIGHTLY-galaxys2-signed.zip. Egyébként pedig az innen letöltött fájl. Ha végzett, ismét wipe cache és wipe dalvik cache.
- Ezután restart és örülünk, készen vagyunk, ott is van az új színes-szagos rendszer. Jöhet a mentésből visszaállítás, ha készítettél.
Hogyan frissítem a telefont a jövőben
- KIES-el biztosan nem. Fel sem fogja ismerni talán, de ez számunkra lényegtelen. Innentől nem a Samsung szárnyai alatt vagyunk, hanem a CyanogenMod alatt.
- Időnként felnézel a nightly builds oldalra és a fórumba és magadnak frissíted a telefont, a lehető legegyszerűbb módon. Akár úgy, hogy a telefon WiFi-n van, azon nyitod meg az oldalt, letöltöd az aktuális frissítést, újraindítod a telefont recovery mode-ban, majd jöhet az install from sdcard, utána mindig wipe cache és wipe dalvik cache és kész. Ezek csak a cache (átmeneti) információkat törlik, tehát az egyes frissítések alkalmával semmi nem vész el. És még PC sem kell hozzá. Menő, igaz?
- Aztán egyszer csak vége lesz a nightly buildeknek és jön az RC (release candidate, azaz kiadásra szánt verzió), majd a stable, amit a nightly buildes oldalon látni fogsz, ha oldalt ezekre kattintasz. Azokat ugyanígy kell majd installálni.
S hogy ma se maradjatok zene nélkül, ezt az 1970-ben kiadott klasszikust ajánlom. Én is ezt hallgattam írás közben. Úgy 40-50x.