A htc az Android világában kicsit olyan, mint a Ford az autóknál. Ők voltak az úttörők. Nem kezdek most nosztalgiázni a G1, Magic, Legend és hasonló hőskori telefonokkal, de tény, hogy hatalmas innovációt hoztak, szinte minden egyes alkalommal, amikor kihoztak egy-egy újabb készüléket.
A Beats (igen, Dr Dre fülhallgató cége, amit később bekebelezett az Apple) is elsőként a htc Sensation telefonon jelent meg. És most itt az U12+. Hát, ezzel a névvel nem vagyok kibékülve. De feltételezem, hogy nem sokat gondolkodtak a mérnökök és így ezt a nevet kapta.
Pár hete volt a sajtóbejelentés. A készülékről már előtte is szivárogtak információk és a teljes telefon specifikáció már elérhető volt az Interneten egy ideje.
Masszírozható
Az U12+ egyik nagy újdonsága, hogy az oldala nyomásérzékeny. Azaz tulajdonképpen gombnyomásként érzékeli, ha összepréseljük a telefont.
Ez azonban nekem elsőre nem működött megbízhatóan. De lehet, hogy csak meg kellett szoknom, hol és milyen erővel kell összepréselnem a telefont. Egyébként a telefon oldalának masszírozásával több funkciót is el tudunk érni.
Itt fontos megjegyezni, hogy a telefonon nincsenek fizikai mechanikus gombok. A bekapcsológomb is és a hangerőszabályozó sem külön gomb. Ebből adódik, hogy képernyőképet nem lehet a megszokott kombinációval készíteni.
Ezáltal pl. képernyőképet készíteni sem volt triviális feladat. Mert a megszokott hangerő le + bekapcsológomb kombinációt itt nem lehetett használni. Így ehelyett a bekapcsológomb és a home virtuális gomb együttes érintése vezetett a képernyőkép készítéshez. Ezt aztán később gyorsan hozzárendeltem a hosszú préseléshez, így bármikor tudtam képernyőképet csinálni.
Külső
Ezt részben már érintettem az előzőekben is. A telefon nagy. Ezt kár finomítani. Nekem az S8, Pixel (nem XL) méret a megfelelő nagyságú telefon. Afelett már pingpongütő. Az U12+ pedig erősen a pingpongütő kategóriát súrolja a méretét tekintve.
A lekerekeítésekkel együtt kényelmes fogása van, de a fényes fleülettel valahogy nem tudtam teljesen megbarátkozni.
Kamera
A htc nagyot alkotott. A kamera teszteken függetlennek számító(?) DXOMark a második helyre sorolja az U12+ kameráját.
És azt kell, hogy mondjam nem véletlen az előkelő helyezés. Szép színek, telefonhoz képest jó dinamikatartomány.
Teljes mértékben elégedett voltam a képességeivel. Az S8-nál jobb volt, a Pixel nekem még mindig (bármennyire is jóval lejjebb szerepel a DXO listáján) az etalon a mobilos fényképezésben. Az U12+ hozta a Pixeltől elvárt szintet vagy annál jobbat.
Szoftver
A telefon nem pure Androiddal érkezik, a htc pakolt bele sok szerintük jónak vélt alkalmazást és valamiért a TouchPal nevű billentyűzetet telepítették előre. Swiftkey, illetve Google Keyboard felhasználóként nekem a TouchPal kicsit idegen volt, de egyébként teljesen jól használható.
A News Republic egy idegesítő hír alkalmazás, ami mindig dobálta fel a csodás híreket.
Pl.
(élesebb szemű megfigyelők láthatják, hogy a fenti képernyőképek még a gombok egyidejű megnyomásával, az alsó viszont már a préseléssel készült)
Izgalmasabb, hogy az Alexa (Amazon AI) érkezik előrelepítve a telefonon és nem a Google Aszisztenst nyomják. A htc verzió annyiban különbözik a Play Store-ban elérhető Alexa alkalmazástól, hogy ezzel szerelve a telefon hasonlóan működik, mint egy Amazon Echo vagy Echo Dot.
Az Under Armour együttműködésnek köszönhetően helyet kapott az Under Armour Record fitnesz alkalmazás is az előtelepített appok között.
És természetesen a kötelező Google és telefon alkalmazások kaptak még helyet a kínálatban.
Android Oreoval érkezik a telefon és a 6 giga RAM mindenre elegendő. Így aki játékra egyéb memóriaigényes felhasználásra keres telefont, azok sem fognak csalódni U12+ vásárlása esetén.
Végszó
A htc U12+ (nem tudom miért nem hívják valami emberi néven a készüléket. Régen a Desire, One, Sensation és hasonló értelmesebb neveket használtak) egy igazi csúcskategóriás telefon. Kiváló kamerával, gyors, mindenben partiban van a többi gyártó hasonló kategoriájú és áru telefonjaival. A htc újra meg tudta mutatni, hogy nem csak a Samsung, Apple, Huawei tudnak innoválni. A taiwani gyártó 2018-ban is képes új megoldásokkal előlépni és a meglévőeket pedig még egy kicsit továbbfejleszteni.
Viszont, amikor kétszázezer forint feletti összeget kell kifizetni egy telefonért, kérdés, hogy a htc brand van-e elég erős a három konkurenssel szemben. Mert ebben az árkategóriában sokan nem a specifikáció és tudás szerint, hanem a “mutogatható készülék” alapján döntenek.